Zapobieganie powstawaniu hemoroidów

Zapobieganie hemoroidom obejmować może dwie sytuacje. W pierwszym przypadku działania podejmuje się w celu uniknięcia wystąpienia choroby, w drugim natomiast jej nawrotowi. W każdym razie zarówno lekarze jak i dietetycy biją na alarm i bezwzględnie obwieszczają o konieczności stosowania zdrowej diety. Przede wszystkim powinna być ona bogata w błonnik sprzyjający procesom trawiennym oraz zapewniać duże ilości przyjmowanych płynów. Należy wyeliminować z niej pokarmy powodujące zaparcia i wzdęcia (wśród nich są natomiast takie przyjemności jak kakao, czekolada, pokarmy tłuste lub ostre) na rzecz owoców, warzyw, pełnoziarnistego chleba oraz produktów mlecznych.

Ogromne znaczenie ma prowadzony tryb życia. Naturalnie pozostawanie przez dłuższy czas w nieruchomo, w pozycji siedzącej a także otyłość nie zmniejszają szans wystąpienia schorzenia. Przeciwnie jest w przypadku aktywnego trybu życia, w którym nie brak ruchu w postaci uprawiania sportów lub przynajmniej regularnych spacerów. Należy również poważnie zastanowić się nad sposobami zerwania z nałogiem palenia papierosów i ograniczeniem spożywania alkoholu, gdyż czynniki te nie pozostają bez wpływu na rozwój choroby hemoroidalnej.

Oczywistą sprawą jest także zachowanie higieny osobistej. Po każdym wypróżnieniu należy zadbać o czystość odbytu, w czym pomocne mogą być chusteczki ze środkiem do higieny intymnej, lub w miarę możliwości przemywanie bieżącą wodą po każdym wypróżnieniu i dokładne osuszanie. Dla higieny odbytu istotne jest jaką nosi się bieliznę. Jej dobór powinien więc przebiegać z uwzględnieniem, czy bielizna może powodować otarcia i podrażnienia, czy jest bawełniana i przepuszcza powietrze, czy jest wykonana całkowicie ze sztucznych, nieoddychających materiałów.

Wypróżnienia powinny mieć miejsce jak najczęściej, szczególnie w przypadku osób, które zmagały się w przeszłości z hemoroidami. Osoby te powinny być szczególnie uważne na otarcia mechaniczne okolic odbytu i dlatego powinny używać wyłącznie miękkiego papieru toaletowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*