Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk, który ustalono  na 15 października, po raz pierwszy obchodzony był w zeszłym roku.

Akcja ma uzmysłowić, że ta prozaiczna czynność jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wielu, często śmiertelnym, chorobom.

UNICEF przypomina, że mycie rąk jest jedną z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Sama woda nie wystarcza, mycie rąk mydłem, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, może zredukować o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę oraz o 25 proc. infekcji oddechowych. Co roku choroby układu pokarmowego i oddechowego stają się przyczyną śmierci ponad 3,5 miliona dzieci poniżej piątego roku życia. Ponadto mycie rąk mydłem jest rekomendowane jako środek zapobiegający rozpowszechnianiu się wirusa A/H1N1.

UNICEF podkreśla też, że choć mycie rąk może ratować życie, wciąż jest to rzadka praktyka i często trudna do rozpowszechnienia. Mimo że mydło dostępne jest w większości gospodarstw domowych na świecie, w niektórych regionach nie jest wcale lub bardzo rzadko używane.

Hasło drugiego Światowego Dnia Mycia Rąk „Czyste ręce ratują życie” ma zachęcić dzieci do tego, by pełniły rolę pośredników i uczyły swoich najbliższych częstego korzystania z wody i mydła. Podstawą są akcje edukacyjne organizowane w szkołach, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak ważne dla zdrowia jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu.

W zeszłym roku w obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk, m.in. w akcji jednoczesnego mycia rąk, wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i pięciu kontynentów.
Główny Inspektorat Sanitarny zaleca częste mycie rąk mydłem pod bieżącą wodą, a po kasłaniu lub kichaniu – mycie rąk mydłem pod bieżącą ciepłą wodą przez 20-30 sekund, także między palcami.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętajmy o higienie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*