Rozpoznanie żylaków odbytu

Aby leczenie żylaków odbytu było przeprowadzane odpowiednio szybko i skutecznie, należy najpierw dokonać odpowiedniego rozpoznania choroby. Oznacza to, że konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn występowania żylaków, ale również sprawdzenie, na jakim poziomie obecnie rozwija się choroba. Częściowo można dokonać tego jedynie za pomocą odpowiedniego wywiadu lekarskiego, ale możliwe jest, że w przypadku, gdy lekarz w trakcie wywiadu rozpozna żylaki odbytu, konieczne będzie również odpowiednie badanie w celu potwierdzenia diagnozy.

Wywiad medyczny w diagnostyce żylaków odbytu

Wywiad medyczny jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, która jest przeprowadzana w przypadku podejrzenia występowania hemoroidów. Żylaki odbytu są chorobą bardzo nieprzyjemną, ale dają jasne objawy, przez co zwykle jest łatwo stwierdzić ich występowanie. W przypadku pierwszego i drugiego stadium żylaków, czyli występowania hemoroidów wewnętrznych, zwykle jeszcze bezbolesnych, stosuje się jedynie leczenie farmakologiczne oraz zmiany w diecie i stylu życiu. W przypadku następnego stadium niezbędne jest leczenie chirurgiczne.

Kolonoskopia a żylaki odbytu

W przypadku stwierdzenia w trakcie wywiadu medycznego występowania żylaków odbytu, przeprowadza się zazwyczaj badanie dolnego odcinka dróg pokarmowych, czyli kolonoskopię. Wbrew krążącym, obiegowym opiniom, nie jest to zabieg bolesny, a co najwyżej nieprzyjemny – pozwala jednak na określenie zaawansowania choroby oraz pobranie wycinka z jelita grubego, aby stwierdzić charakter powstałych zmian.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*